Як отримати компенсацію на утеплення (підвищення енергоефективності) житла?

Як отримати компенсацію на утеплення (підвищення енергоефективності) житла?

Підвищення тарифів на газ та електроенергію загострило проблему теплової неефективності нашого житла. І треба сказати, що проблема ця носить масовий характер. Сьогодні утеплення потребує більше 85 відсотків будинків. І для того, щоб привести їх теплову ефективність до загальноєвропейських норм, необхідно інвестувати близько 700 мільярдів гривень.

Звичайно, більшість громадян зараз відчувають матеріальну скруту і просто не мають коштів для масштабних інвестицій. Але починати з чогось все-таки потрібно. Тому уряд запозичив досвід інших посткомуністичних держав і заснував програму спільного фінансування термомодернізації будинків. Суть програми в тому, що якщо люди готові вкласти гроші в удосконалення свого житла, то держава додає певну суму, щоб здешевити для них проект.

Торік стартувала програма по заміні газових котлів. Держава компенсувала 20 відсотків їх вартості. Цього року уряд має намір розширити проект і вкласти гроші в утеплення житла. Як працюватиме програма, розповів голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження (Держенергоефективності) Сергій Савчук.

- Чи була успішною програма по заміні газових котлів?

- Так. І це незважаючи на те, що реально вона запрацювала тільки в кінці жовтня, коли опалювальний сезон вже розпочався. Всього за півтора місяці ми виплатили компенсацій на суму 2,4 мільйона гривень. А загальна сума кредитів, виданих на заміну котлів, склала 28 мільйонів гривень.

- Скільки нових котлів встановлено по даній програмі? Яку економію газу це дало для країни?

- На сьогоднішній день видано 2339 кредитів на придбання котлів. Звичайно, в масштабах такої держави, як Україна, цього мало. Так що і економія поки не дуже помітна. Однак нагадаю: програма реально працювала тільки півтора місяці.

- А в нинішньому році програма діє?

- З початку року компенсації покупцям котлів не виплачувалися. Але не тому, що держава вирішила згорнути програму, а тому, що для розробки і прийняття відповідної постанови знадобився час. Ми попросили співробітників «Ощадбанку» пояснювати клієнтам: не потрібно боятися оформляти кредити, компенсації обов'язково будуть виплачені. Проте в першому кварталі темпи зростання кредитування знизилися. Люди побоюються, що держава знову не виконає своїх обіцянок, як це часто бувало раніше.

Постанова прийнята, і найближчим часом прем'єр-міністр його підпише. Ще кілька днів піде на вирішення технічних питань з Міністерством фінансів, і, думаю, вже з початку травня ми приступимо до виплати компенсацій.

- Ті, хто оформив кредити на покупку котлів в грудні - квітні, теж отримають відшкодування?

- Обов'язково! Вважаю, після цього обсяги кредитування почнуть зростати величезними темпами. По-перше, люди побачать, що держава повністю виконує свої зобов'язання, а по-друге, влітку взагалі саме час зайнятися реконструкцією систем опалення. Можливо, ми станемо свідками масового переходу населення на твердопаливні котли.

- Грошей вистачить для всіх?

- На ці цілі в нинішньому році уряд виділив 47,6 мільйона гривень, так що загальна сума кредитів може скласти близько 250 мільйонів. А якщо попит раптом виявиться вище, то, сподіваюся, уряд знайде додаткові кошти.

- Програма компенсації в цьому році чимось відрізняється від минулорічної?

- Принципово - нічим. Держава, як і колись, компенсує громадянам 20 відсотків тіла кредиту на придбання негазових опалювальних котлів (твердопаливних або електричних), але не більше 5 тисяч гривень. Тобто якщо ціна котла не перевищує 25 тисяч гривень, то покупець отримає 20 відсотків його вартості. Якщо ж він побажає встановити більш дорогий котел, йому відшкодують тільки 5 тисяч гривень.

Відмінність лише в тому, що ми розширюємо коло банків, через які виплачуються такі компенсації. Торік кредити потрібно було оформляти тільки в «Ощадбанку», в нинішньому ж до програми підключаються «Укргазбанк» і «Укрексімбанк».

- Чому задіяні тільки державні банки?

- Всі знають, що в банківській сфері зараз неспокійно. І уряд не хотів би, щоб це корисне починання, спрямоване на впровадження енергозберігаючих технологій по всій Україні, залежало від ситуації в тій або іншій фінустанові. Тому вирішено поки діяти через банки, надійність яких контролюється і гарантується державою. Однак якщо ми побачимо, що обстановка в банківському секторі покращується і ніщо не загрожує надійності банків, то, безумовно, програма буде поширюватися і на інші фінансові установи.

- У постанові уряду говориться також про програму спільного фінансування утеплення житла. Як вона буде працювати?

- Відповідно до нової програми, власники індивідуальних будинків зможуть отримати 30 відсотків від тіла кредиту (але не більше 10 тисяч гривень), виданого на придбання обладнання та матеріалів, що підвищують теплову ефективність їх житла. На ці цілі в 2015 році виділено 198 мільйонів гривень.

Мешканці багатоповерхівок, де створені ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирних будинків) або житлові кооперативи, зможуть отримати компенсацію 40 відсотків вартості матеріалів та обладнання для термомодернізації будинків, але не більше 10 тисяч гривень на одну квартиру. На фінансування цієї програми передбачено 97,9 мільйона гривень.

- Чому компенсація для багатоквартирних будинків більше, ніж для індивідуальних?

- Ми орієнтувалися на те, щоб в середньому обсяг відшкодування становив 20 відсотків.

Якщо мова йде про термомодернізації багатоквартирних будинків, то, як показує досвід, витрати на матеріали та обладнання приблизно дорівнюють вартості робіт. Таким чином, якщо ми оплатимо 40 відсотків вартості матеріалів і устаткування, то розмір компенсації складе близько 20 відсотків ціни всього проекту.

У випадку, коли йдеться про індивідуальне житло, питома вага робіт істотно нижче, оскільки значну їх частину власники житла, як правило, виконують самостійно. Тому тут ми компенсуємо 30 відсотків вартості матеріалів та обладнання.

Причому зверніть увагу: схема дуже прозора і зрозуміла. Ми не визначаємо жодних підрядників або продавців. Їх вибір повністю лягає на власників будинків. Таким чином виключається можливість будь-якої корупції. Держава просто оплачує частину вартості проекту і ні в що більше не втручається.

Також в постанові немає жодного слова про те, які саме матеріали та обладнання повинні купувати власники житла. Все це залишається на їхній розсуд. Вони, залежно від своїх уподобань, фінансових можливостей, конструкції будинків і так далі, можуть придбати або дорогі товари, або дешевші. Головне, щоб задовольняли ціна і якість.

- Коли людина затіває капітальний ремонт будинку, він зазвичай не обмежується утепленням. Як виділити із загальної суми витрати, на які виплачується компенсація?

- Саме для цього власники житла і подають в банк рахунки-фактури. Спільному фінансуванню підлягають тільки ті матеріали та обладнання, які сприяють підвищенню теплової ефективності житла.

- Які це товари?

- Відповідно до постанови уряду, власникам індивідуальних будинків компенсується частина вартості:
матеріалів для проведення робіт з термоізоляції і тепломодернізації зовнішніх стін будинку, підвальних приміщень, горищ, покрівлі та фундаменту;
установки енергозберігаючих двокамерних склопакетів для вікон.
індивідуальних засобів обліку води і радіаторів опалення з терморегуляторами;
теплових насосів (машин, що дозволяють використовувати для опалення енергію зовнішнього повітря);
рекуператорів тепла вентиляційного повітря (пристрої дозволяють повертати в приміщення тепло від повітря, що виходить назовні);
сонячних колекторів (пристрої дають можливість використовувати енергію сонця для нагріву води в системі опалення. Сучасні сонячні колектори дозволяють нагрівати воду до кипіння навіть в морозну погоду).

А жителям багатоквартирних будинків будуть компенсувати частину вартості:
матеріалів для проведення робіт з термоізоляції і тепломодернізації зовнішніх стін будинку, підвальних приміщень, горищ, покрівлі та фундаменту;
установки енергозберігаючих двокамерних склопакетів для вікон.
засобів обліку теплової енергії і води;
регуляторів теплового потоку відповідно до погодних умов;
індивідуальних теплових пунктів (така установка дозволяє більш ефективно використовувати енергію теплоносія, що надходить в будинок);
матеріалів і устаткування для модернізації систем освітлення місць загального користування (світло в під'їздах повинно горіти не цілодобово, а тільки тоді, коли там є люди).

- Розкажіть про порядок отримання компенсації.

- Він дуже простий. ОСББ чи кооператив знаходить підрядника, який здійснюватиме роботи з утеплення. Складається проект, визначається загальна вартість робіт. Найкраще, якщо перед проектуванням був зроблений енергетичний аудит будівлі. Це дає можливість виявити місця найбільших втрат тепла.

Потім ОСББ більшістю голосів жителів приймає рішення по термомодернізації, звертається в банк, отримує кредит на зазначену у кошторисі суму і за рахунок цього кредиту оплачує роботу і матеріали.

Після закінчення утеплення акти про виконані роботи та рахунки-фактури направляються в банк. На основі цих документів банк формує реєстри позичальників із зазначенням розмірів та цільового призначення виданих кредитів і направляє їх в Держенергоефективності. Ми обробляємо списки і протягом п'яти днів перераховуємо банку покладені суми. А банк протягом трьох робочих днів переказує кошти на рахунки позичальників, зменшуючи тіло кредиту.

Для власників індивідуальних будинків механізм ще простіше. Власне, він діє так само, як і при покупці котла. Людина сама шукає місце, де продаються необхідні йому матеріали та обладнання, отримує рахунок на їх придбання, відправляється в найближче відділення одного з трьох банків, що беруть участь в програмі, і оформляє кредит на суму, зазначену в цьому рахунку. Далі він може спокійно займатися будинком. Через кілька днів банк отримає від уряду 30 відсотків суми кредиту і сам зарахує ці кошти на рахунок клієнта.

- Є прогнози щодо того, чи будуть люди користуватися цими програмами?

- Будуть, в цьому немає ніяких сумнівів. Вже зараз, хоча постанова ще не набрала чинності, мені дзвонять мери міст, представники ОСББ і запитують, коли вже можна буде брати кредити. Величезна кількість громадян готове брати участь у цих програмах з першого ж дня.

Адже ми ж не придумували нічого нового. Просто взяли досвід Польщі, де подібні програми працювали відносно недавно і виключно успішно.

Досвід країн ЄС свідчить, що популярність таких програм зростає поступово. Наприклад, у Литві спочатку реалізовувалося до 100 проектів за рік, а через кілька років було вже більше 3 500 проектів протягом року.

- В Україні сьогодні є підприємства, готові проводити термомодернізацію?

- Будівельна галузь знаходиться в занепаді. Нове житло практично не будується. І, звичайно, компанії охоче візьмуться за замовлення на утеплення житла.

- З приватними будинками простіше, там кожен сам собі господар. Але от з багатоповерхівками можуть бути проблеми. Адже тільки невелика частина з них об'єднана в ОСББ. Як бути іншим?

- Зараз у нас налічується близько 16 тисяч будинків, в яких створені ОСББ. Для першого етапу реалізації програми термомодернізації цього цілком достатньо.

У той же час польський досвід показує, що з впровадженням програми спільного фінансування починається масове створення ОСББ. Побачивши переваги, які отримали сусіди, люди відразу ж об'єднуються, щоб поліпшити і своє життя.

Причому зауважу: йдеться не тільки про економію на рахунках за опалення і світло. Важливим чинником є ​​те, що після реконструкції різко підвищується вартість житла.

Припустимо, в спальному районі Києва є дві однакові квартири в однакових будинках, розташованих по сусідству. Коштують вони, наприклад, по 70 тисяч доларів. Після того як в одному з будинків зроблять термомодернізацію ціна квартир у ньому підніметься, оскільки на таке житло попит підвищений. У будинку ж навпроти навпаки - вартість квартир знизиться, адже попит на них падає (всі хочуть утеплене житло) і господарі змушені будуть поступатися покупцям. В результаті одна квартира буде коштувати 80 тисяч доларів, а інша - 65 тисяч.

Таким чином, тепломодернізація дає не тільки економію на комунальних платежах, а й виграш за рахунок підвищення вартості житла. І цей виграш перевищує витрати на саму термомодернізацію.
Додано: 26-04-2015, 22:23
0
4762

Подібні публікації


Додати коментар


Наверх