7 свідоцтв глобального переходу на відновлювану енергетику

7 свідоцтв глобального переходу на відновлювану енергетику

Глобальний перехід на чисту, поновлювану енергію і відмова від ядерної енергетики і викопного палива триває, причому ми бачимо чудові свідчення цього практично кожен день. Книга «Великий перехід» (The Great Transition), написана Лестером Брауном (Lester Brown), Джанет Ларсен (Janet Larsen), Меттом Ромні (Matt Roney) і Емілі Адамс (Emily Adams), розповідає про великій кількості ознак такого переходу. Сім з них ми наведемо нижче - тих, які можуть вас здивувати.

1. Сонячна енергія стала так дешева, що її застосування в глобальних масштабах вже неможливо зупинити

- Вартість фотоелектричних панелей знизилася на 99 відсотків за останні 4 десятиліття, з 74 доларів за ват в 1972 році до менше 70 центів за ват в 2014. Між 2009 і 2014 роками ціни на сонячні панелі знизилися на три чверті, наслідком чого стало зростання фотоелектричних установок на 50 відсотків на рік.
- Дойче Банк зазначає, що станом на початок 2014 сонячних фотоелектричних станції були вже здатні конкурувати за рівнем цін з місцевими, комерційними та промисловими електростанціями в 14 країнах, а в Каліфорнії - навіть без урахування субсидій. До кінця 2014 року в США було майже 600 тисяч індивідуальних фотоелектричних установок, майже в 2 рази більше, ніж в 2012 році. Їх число перевищить мільйон в 2016 році.
- У 2013 році всього 12 відсотків американських житлово-будівельних фірм пропонували сонячні панелі в якості опції для нових одно-сімейних будинків. Очікується, що в 2016 році так будуть чинити більше половини фірм. Чотири з п'яти найбільших домобудівних фірм - DR Horton, Lennar Corp, PulteGroup і KB Home - автоматично встановлюють сонячні панелі для кожного нового будинку в деяких сегментах ринку.
- У 2007 році було тільки 8000 сонячних установок на дахах будинків багатою вугіллям Австралії; зараз - вже більше мільйона.
- Саудівська Аравія буде отримувати 41000 мегават енергії від споруджуваних або планованих фотоелектричних станцій - достатньо, щоб покрити дві третини потреб країни в електроенергії.
- Для приблизно 1,3 мільярда жителів планети, які не мають поки доступу до електрики, вже зараз часто дешевше і ефективніше встановити сонячні панелі на дах свого будинку, ніж будувати централізовані електростанції і створювати інфраструктуру передачі електроенергії.

2. Використання вітрової енергії швидко змінює структуру джерел енергії по всьому світу

Протягом останніх 10 років потужність вітрових станцій росла більш ніж на 20 відсотків на рік. Це зростання пояснюється багатьма привабливими рисами таких станцій, державною політикою підтримки їх розповсюдження і зниженням їх вартості.
До кінця 2014 року глобальна генеруєма потужність вітрових станцій склала 369000 мегават, що достатньо для живлення більш ніж 90 мільйонів будинків у США. Вітрові станції в даний час істотно перевершують по вироблювальній потужності сонячні фотоелектричні станції, сумарна потужність яких у світі достатня для енергопостачання близько 30 мільйонів американських будинків.
У Китаї вже зараз на вітрових станціях виробляється електроенергії більше, ніж на атомних станціях, і мабуть країна без проблем досягне офіційно поставленої мети - отримати в 2020 році за допомогою вітрових станцій 200000 мегават енергії. Для порівняння, цього достатньо, щоб задовольнити річну потребу Бразилії в електроенергії.
У дев'яти штатах США вітер забезпечує як мінімум 12 відсотків вироблення електроенергії. Айова і Південна Дакота отримують більше чверті електроенергії за допомогою вітру.
На середньому заході Сполучених Штатів контракти на постачання електроенергії від вітрових станцій укладаються за ціною 2,5 цента за кіловат-годину, порівняйте цю цифру із середньою ціною енергії від мережевих постачальників в 10-12 центів за кіловат-годину.
Хоча ферми вітрогенераторів і займають багато сотень квадратних миль, самі турбіни займають дуже мало місця. Разом з під'їзними дорогами і якимись необхідними будівлями реально турбіни займають небагато більше одного відсотка виділеної землі.
Фермер в північній Айові може посадити на акрі землі кукурудзу, яка дасть за рік зерна для виробництва паливного етанолу приблизно на 1000 доларів. Або фермер може поставити на тому ж акрі вітрову турбіну, яка генерує в рік електроенергії на 300 тисяч доларів. Фермери зазвичай отримують з кожної турбіни дохід у розмірі від 3 до 10 тисяч доларів. Якщо встановити ферми вітрових турбін на території Великих рівнин США, роялті для багатьох фермерів буде перевищувати їхні доходи від продажу худоби.

3. Енергетична політика на рівні країн та окремих регіонів націлена на просування відновлюваної енергетики

На жаль, уряди в усьому світі як і раніше субсидують вмираючу індустрію викопного палива більш ніж на 600 млрд. доларів, що в п'ять разів більше тих сум, які виділяються на відновлювану енергетику.
Але з початку 2014 приблизно в 70 країнах, у тому числі в Європі, за допомогою пільгових тарифів заохочувалися інвестиції у відновлювану енергетику.
Стандарти портфеля поновлюваних джерел енергії (Renewable portfolio standards, RPS) або квоти для відновлюваної енергетики встановлені на національному рівні у двох дюжинах країн. Більше 50 держав і провінцій в різних країнах світу ввели такі квоти, у тому числі 15 штатів Індії і 29 штатів в США.
У 37 країнах, включаючи США, введені податкові пільги для національних виробників або інвесторів, що займаються поновлюваними джерелами енергії.
У 40 країнах або вже введені, або планується ввести на національному рівні інструменти ціноутворення з урахуванням викидів окису вуглецю. Наприклад, сім регіональних програм уже введені в Китаї. Коли Китай в 2016 році розгорне заплановану національну програму оцінки і нормування шкідливих викидів, приблизно чверть глобальних викидів окису вуглецю буде врахована в ціні виробленої продукції.

4. Фінансовий сектор зацікавився поновлюваними джерелами енергії - і починає втрачати інтерес до викопного та ядерного палива

Експерти Barclays різко знизили оцінку енергетичного сектора США в 2014 році, частково тому, що на їх думку комунальні служби, як правило, не готові до викликів, пов'язаних з розподіленою сонячною енергетикою і використанням акумуляторів.

У січні 2013 року Уоррен Баффет (Warren Buffett) дав сильний фінансовий поштовх розвитку сонячної енергетики, коли його фірма MidAmerican Energy Holdings Company оголосила про вкладення до 2,5 мільярдів доларів на проект, який зараз відомий як Solar Star. При потужності в 580 мегават він стане в 2015 році найбільшою сонячною електростанцією в світі. MidAmerican раніше також купила сонячну електростанцію Topaz в Каліфорнії, яка разом з Desert Sunlight, іншим проектом в Каліфорнії, теж належить до найбільших у світі, її потужність 550 мегават. Після завершення її будівництва в кінці 2014 року, Topaz може виробляти стільки електроенергії, скільки необхідно для забезпечення енергією 180 тисяч будинків у Каліфорнії.

Тед Тернер (Ted Turner) об'єднався з Southern Power, великою мережею, яка обслуговує 8 штатів від Каліфорнії до Північної Кароліни, щоб придбати сім сонячних електростанцій сумарною потужністю 300 мегават. Найбільша з них - сонячна станція в Imperial County в Каліфорнії потужністю 140 мегават, яка почала працювати в жовтні 2013 року.

Великі інвестиційні інститути, такі як Morgan Stanley і Goldman Sachs, вкладають десятки мільярдів доларів в поновлювані джерела енергії. Стюарт Бернштейн (Stuart Bernstein), який координує вкладення Goldman у цій сфері, говорить про те, що перемога відновлюваної енергетики буде «поворотною точкою в часі». Розмірковуючи про довгострокові перспективи інвестування при переході до більш чистій енергетиці майбутнього, він каже: «це буде мати важливе значення з точки зору суспільства, і це буде хороший бізнес для нас і наших клієнтів».

5. Використання вугілля знижується в Сполучених Штатах і, мабуть, буде падати на глобальному рівні швидше, ніж раніше вважалося

Використання вугілля в США падає - воно скоротилося на 21 відсоток з 2007 по 2014 рік - в останні п'ять років більше третини вугільних шахт в країні вже закрилося або оголосило про плани закриття в майбутньому.

Ринкова вартість найбільших виробників вугілля в США, Peabody Energy і Arch Coal, знизилася до вересня 2014 року на 61 і 94 відсотки відповідно.

Stowe Global Coal Index - інтегральний показник для компаній всього світу, основний бізнес яких пов'язаний з вугіллям, знизився на 70 відсотків у вересні 2014 у порівнянні з квітнем 2011.

Китай ще споживає вугілля більше, ніж увесь інший світ, але його використання впало в 2014 році, що, ймовірно, свідчить про досягнення піку його використання.

Хоча Індія не прагне обмежити або зменшити використання вугілля, вона нещодавно подвоїла податки на видобувається в країні та імпортоване вугілля, що одночасно перешкоджає використанню вугілля і забезпечує інвестиційний капітал для сонячної генерації.

6.Транспорт буде відмовлятися від бензину в міру зростання кількості електромобілів і звички спільного використання транспортних засобів

Програми спільного використання велосипедів в останні роки поширюються по всьому світу. Більше 800 міст в 56 країнах вже мають працюючі програми спільного використання велосипедів, в яких задіяно понад мільйон велосипедів. У 21 місті США до кінця 2012 року було 8500 велосипедів на громадських стоянках. Очікується, що до кінця 2016 це число зросте до 40 000 велосипедів в 70 містах.

Частка сімей, що не мають автомобіля, зросла між 2006 і 2011 роками у 84 з 100 американських міст. По мірі все більшої урбанізації ця частка буде тільки рости.

Кількість автомобілів не збільшується або навіть скорочується на основних ринках, включаючи США, Європу і Японію.

Набули широкого поширення програми спільного використання автомобілів. Дослідницька група Frost and Sullivan вважає, що число водіїв, що беруть участь в програмах спільного використання автомобілів, зросте з 3,5 мільйонів у всьому світі в 2013 році до 26 мільйонів у 2020 році.

За прогнозами Bloomberg New Energy Finance продажу електромобілів по всьому світу досягнутий кордону 300000 в 2014 році, і, хоча це менше 1 відсотка від загального обсягу продажів автомобілів, промисловість перебуває «в процесі проходження через бар'єр довіри».

Зрештою електро- і гібридні автомобілі будуть оскаржувати панування у традиційних бензинових і дизельних автомобілів, і це може відбутися раніше, ніж більшість людей усвідомлюють це.

Міжнародна фінансова корпорація UBS прогнозує, що до 2020 року вартість акумуляторів знизиться вдвічі, що зробить електромобілі конкурентоспроможними за ціною з традиційними транспортними засобами. Враховуючи, що економія на паливі складе 2 400 доларів на рік, електромобіль стане кращим вибором.

Близько 80 відсотків з решти запасів нафти належать національним нафтовим компаніям, а не приватним, таким як ExxonMobil і BP, а це означає, що доступ до нафти матиме геополітичне значення, можливо, навіть набагато більше, ніж те, що ми бачили досі .

7. Ядерна енергетика пройшла пік свого розвитку через зростання витрат і безлічі проблем з безпекою

Світова ядерна енергетика пройшла пік свого розвитку в 2006 і скоротилася приблизно на 14 відсотків до 2014 року.

У США, країні з найбільшою кількістю реакторів, пік виробництва ядерної енергії був у 2010 році і зараз теж падає.

Ядерна енергія в США стає занадто дорогою, оскільки вартість експлуатації старіючих ядерних реакторів зростає на 5 відсотків на рік.

Середній вік ядерних електростанцій у світі становить 28 років і виникає питання - чи слід їх реконструювати або простіше закрити?

Чотири ядерні реактори в США були закриті в 2013 році, тому що не мали економічного сенсу продовжувати їх експлуатувати.

Станом на кінець 2014 року, близько 31 країн як і раніше експлуатували атомні електростанції, але навряд чи навіть половина з них - в основному країни з централізовано планованої економікою - будували нові.
Додано: 23-05-2015, 21:27
0
2962

Подібні публікації


Додати коментар


Наверх